Pytania i odpowiedzi
Nie jest prawdą, że fotowoltaika wymaga pokaźnych nakładów finansowych. Ceny systemów fotowoltaicznych zaczynają się już od ok. 18 000 zł za zestaw o mocy ponad 3 kWp, co pokryje zapotrzebowanie na RTV/AGD/oświetlenie wielu gospodarstw domowych. Inwestycję możesz sfinansować m.in. preferencyjnym kredytem na 5 lub 10 lat
Panele fotowoltaiczne instalujemy na dachu lub na gruncie, łączymy je w całość kablem, który następnie wpinamy do inwertera. Inwerter (inaczej falownik) zamienia wytworzony z promieniowania słonecznego prąd stały na prąd zmienny i jest podłączany do naszej domowej sieci. To samoobsługowe urządzenie działa w ten sposób, by w pierwszej kolejności pobierana była energia słoneczna, a dopiero w drugiej płatna energia z zakładu energetycznego.
Decydując się na produkcję własnego prądu, nie musisz obawiać się ogromu formalności. Nie potrzebujesz pozwolenia budowlanego i żadnych koncesji, jeśli zainstalujesz zestaw o mocy nieprzekraczającej 50 kWh. Ponadto, nie musisz prowadzić działalności gospodarczej! Współpracując z SolarSpot nie musisz martwić się formalnościami - wszystko załatwimy za Ciebie.
Wszystkie urządzenia elektryczne, które posiadamy w domu - w tym ogrzewanie elektryczne!
Polska posiada podobne warunki nasłonecznienia do Niemiec, które są europejskim liderem na rynku produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w tym energetyki słonecznej. Średnie roczne nasłonecznienie powierzchni ziemi liczone dla całej Polski wynosi ok. 900 - 1100 kWh/m2, co daje roczną produkcję na poziomie ok. 110-150 kWh energii elektrycznej z m2 panela fotowoltaicznego.
Zestaw jest dobierany przez specjalistę w taki sposób, by mieć pewność, że konstrukcja dachu wytrzyma nacisk i najsilniesze podmuchy wiatru. Jeżeli nie ma możliwości instalacji na dachu to wtedy instalujemy panele na ziemi.
Absolutnie nie, proponowane przez nas panele przechodzą testy wytrzymałościowe. Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 100 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszkodzeń modułu. Śnieg też nie stanowi problemu - panele wytrzymają nacisk o sile 800kg na m2, a poza tym już lekkie słońce roztopi śnieg na panelach.
Nie, natomiast moc zestawu fotowoltaicznego nie może przekraczać tzw. “mocy zamówionej”. Wielkość mocy zamówionej możemy znaleźć na rachunku za energię elektryczną. Jeżeli "moc zamówiona" jest zbyt mała, to wtedy trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o jej zmianę.
Wszystko zależy od wielkości instalacji. W przypadku średniej wielkości gospodarstwa domowego są to 1-2 dni.
System jest w 100% bezobsługowy – prąd produkuje się bez konieczności Twojej ingerencji.
Większość instalowanych przez nas systemów fotowoltaicznych posiada wbudowany moduł komunikacyjny, najczęściej Wi-Fi. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, a tym samym – ilość zaoszczędzonego prądu.
Obawiasz się, że wyprodukowana nadwyżka prądu będzie całkowicie bezużyteczna? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej będzie "magazynowana" w sieci na zasadach net meteringu i możesz z niej skorzystać przez 12 miesięcy od momentu wprowadzenia energii do sieci.
Nie następuje więc klasyczna sprzedaż, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie zestawu do zapotrzebowania gospodatstwa domowego, żeby nie produkować energii, której i tak się nie wykorzysta.
Nie, ustawa reguluje tą kwestia i zakład energetyczny musi dokonać wymiany licznika na swój koszt.
Teoretycznie tak. Istnieją tzw. sytemy off-grid, z których magazynujemy energię w akumulatorach w dzień, a w nocy ją wykorzystujemy. Mniejsze uzyski w okresie zimowym, oraz dodatkowy koszt ze względu na akumulatory powoduje, że zdecydowanie popularniejsze są systemy on-grid podłączone do sieci elektroenergetycznej.
Proponowane przez nas panele fotowoltaiczne objęte są 25-letnią gwarancją wydajności i 12 letnią gwarancją producencką na wady ukryte.
Za zaoszczędzony lub odsprzedany prąd uzyskamy dochody pozwalające na spłatę urządzenia w ciągu średnio ok. 6-7 lat. Producent zakłada 25 letni czas pracy bezawaryjnej, więc po spłacie inwestycji przez następne 15 lat mamy prąd praktycznie za darmo.
We wrześniu 2013 roku zmieniło się prawo i w tej chwili każda os. fizyczna, która chce produkować własną energię może zainstalować zestaw o mocy do 50 kW bez koncesji czy zakładania działalności gospodarczej, a zakłąd energetyczny ma obowiązek magazynowania od nas nadwyżek wyprodukowanego prądu.
W przypadku instalacji dla domu jednorodzinnego nie ma potrzeby - deszcz zmyje brud.
Zacienienie o wielkości 3% obniża sprawność panelu o 25% dlatego tak ważne jest by projekt instalacji przygotowywał certyfikowany specjalista ds. fotowoltaiki.
Zmagazynowaną energię możesz odebrać w ciągu 12 miesięcy od daty wprowadzenia energii do sieci. W pierwszej kolejności wykorzystana będzie najstarsza energia w magazynie, dzięki czemu pozwoli to maksymalnie wykorzystać nadwyżki.
Prosument jest uczestnikiem procesu prosumpcji, czyli użytkownikiem/konsumentem wytwarzającym produkt w celu jego skonsumowania we własnym zakresie, inaczej mówiąc produktu wytworzonego na własny użytek
Poza ustawieniem południowym, bardzo zbliżone uzyski można osiągnąć przy dachu o usytuowaniu wschód-zachód. W takim przypadku panele są montowane na obu połaciach dachu. Stosujemy wtedy specjalne inwertery, które pozwalają rozdzielić pracę obu grup paneli (na wschodniej i zachodniej połaci). Instalacje wschód-zachód to coraz częściej stosowane rozwiązanie - znajdziesz je w naszych realizacjach.
Panel fotowoltaiczny: wymiary oraz waga
Liczba ogniw solarnych | 60 |
Średnia długość [cm] | 165 |
Średnia szerokość [cm] | 99 |
Średnia grubość [cm] | 3,5 |
Skoro średniej wielkość panel fotowoltaiczny ma wymiary 165 x 99 cm, to w jaki sposób powstają instalacje pokrywające cały dach?
Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna w Polsce ma moc 5 kW. Jeśli zamontujesz system o mocy 5 kW wykorzystując 18 paneli średniej wielkości, ich powierzchnia będzie miała ok 6 m x 5 m, łącznie ok. 30 m2 (zakładając, że panele są ułożone obok siebie).
Waga paneli fotowoltaicznych
Zrozumienie ile ważą panele fotowoltaiczne jest istotnym elementem planowania systemu montowanego na dachu.
Firma WolnaMoc przeanalizowała dane techniczne 5 najpopularniejszych paneli fotowoltaicznych (Risen, Q-Cells, Longi Solar, Ja Solar, Jinko) i porównała je. Występują co prawda różnice pomiędzy markami, ale większość paneli waży w okolicach 19 kg.
Czy Twój dach utrzyma system fotowoltaiczny?
Znając wymiary paneli fotowoltaicznych oraz ich wagę, możemy obliczyć ile będzie ważył cały zestaw paneli na dachu.
Dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW składającej się z 18 paneli, same panele będą ważyć ok. 342 kg. Na podstawie wcześniejszych obliczeń wiemy, że zajmą powierzchnię ok 30 m2, co odpowiada obciążeniu 11,4 kg/m2. Uwzględniając system montażowy, całkowita waga wyniesie ok 14 kg/m2.
Dachy większości domów poradzą sobie z obciążeniem znacznie większym niż 14 kg/m2. W przypadku starych dachów, warto najpierw upewnić się, że dodatkowa waga paneli fotowoltaicznych nie będzie problemem.
